Kategorijas: Dabas zinātne

Vai suņiem un kaķiem ir emocijas?

Vai suņiem un kaķiem ir emocijas?

Saprāts – cilvēka priekšrocība, bet ne jau visi piekrīt šim apgalvojumam. Mums ir ļoti grūti atzīt, ka mūsu mīluļiem – mājdzīvniekiem tā nav, bet mēs vienalga gribam ticēt, ka tiem vismaz ir apziņa. Mēs sliecamies tos padarīt sev līdzīgus, redzam tajos kaut kādu savu atspulgu un jūtam, ka viņiem ir emocijas, mēs redzam, ka viņi saprot mūsu vārdus un apveltām viņus ar tādām īpašībām kā apķērīgums un viltība. Bet ko, par to visu saka zinātne?

Izrādās, ka zinātne vēl joprojām nav nonākusi pie vienota secinājuma par to, vai dzīvniekiem, vismaz augstāk attīstītajiem ir saprāts vai nav. Kāpēc? Pirmkārt, jau tāpēc, ka mēs nevaram kaķim vai zirgam pajautāt, ko viņi patiesībā domā, ko jūt, ko saprot, kādā veidā izdara izvēli. Mēs nevaram saprast, vai viņiem vispār šī darbības piemīt, cilvēciskajā saprašanā, protams.

Otrkārt, lai turpinātu zinātnisko izmeklēšanu ir svarīgi zināt, ko tad mēs meklējam. Ja mēs meklējam saprātu, tad ir jāsaka, ka neeksistē pat viennozīmīgas, vispārpieņemtas atbildes, kas ir cilvēka saprāts un kā tas veidojas mūsu smadzenēs no tiem miljoniem neironu, kas tur atrodas. Citiem vārdiem sakot, mēs tumšā istabā cenšamies sameklēt melnu kaķi, ja to tā varētu nosaukt. Bet pēdējos gados ir atklātas daudz un dažādas lietas, kas varētu mums pal’dizēt sapast kas tad īsti ir saprāts un kā tas rodas!

Tomēr, ik pa brīdim paceļas jautājums, kurš ir saistīts ar jautājumu par dzīvnieku saprāta dažādām formām. Šis jautājums ir tik aizraujošs un interesants, ka zinātnieki tie nekādi nevar likt mierā un viņiem gribas noskaidrot vismaz kaut ko.

Interesantus pētījumus ir veicis amerikāņu zinātnieks Gordons Gellaps. Viņš piedāvāja veikt, tā saucamo spoguļa testu. Ko nozīmē spoguļa tests? Tas nozīmē, ka dzīvniekam, piemēram, miega laikā uz ķermeņa tiek uzlikta kaut kāda zīme, kuru var ieraudzīt tikai spogulī. Tālāk dzīvniekam parāda spoguli un vēro viņa uzvedību. Ja redzot savu atspulgu spogulī, viņš ieinteresēsies par svešķermeni uz sava ķermeņa un, piemēram, centīsies to nomest to nost, tas nozīmē, ka dzīvnieks saprot, ka viņš spogulī redz sevi un iedomājas savu “pareizo” ārējo izskatu. Tādus izmeklējumus jau veic vairākus desmitus gadu un šajā laikā ir iegūti pārsteidzoši rezultāti. Spogulī sevi ir pazinušas gorillas un šimpanzes, bet tas laikam izbrīnu neizraisa. Pozitīvus rezultātus uzrādīja delfīni un ziloņi, tas jau ir interesantāk, it īpaši gadījumā ar ziloņiem. Bet vēl interesantāk ir tas, ka zīmi uz sevis atpazina putni, pārsvarā no vārnu dzimtas, it īpaši žagatas. Kā jau mēs zinām, tad putnu smadzenēs nav sastopams neokortekss, garoza, kura atbild par augstākajām nervu funkcijām. Tas nozīmē, ka kaut kāda veida pašapziņai, nav vajadzīgās šīs augstākās nervu funkcijas.

Zinātnieku domas daļās ar papagaiļiem. Vieni zinātnieki apgalvo, ka šie putni pakļaujas tikai instinktiem un bez īpašas saprašanas atdarina dzirdētās skaņas, citi zinātnieki, ir pretējās domās. Lielu devu, papagaiļu reputācijas uzlabošanā, ir devusi amerikāņu zinātniece Irena Pepperberga. Trīsdesmit gadu garumā, viņa veica eksperimentus ar visparastākajā zooveikalā nopirkto, pelēko Āfrikas papagaili Aleksu. 1990. gadu beigās viņa publicēja savu zinātniski pētniecisko darbu, kurā bija teikts, ka putns māk ne tikai atšķirt un atpazīt krāsas, bet arī izrāda loģiskās domāšanas spējas. Aleksa vārdu krājums bija 150 vārdi, viņš mācēja runāt teikumos un darīja to apzināti, tas ir, nosauca priekšmetus, atbildēja uz jautājumiem “ja” vai “nē”’. Papagailis mācēja rēķināt un pēc mācītās dāmas domām bija apguvis jēdzienu “nulle”. Putnam bija saprotami jēdzieni “vairāk” vai “mazāk”, “tas pats”, “citāds”, “zem” un “uz”.

Dabas zinātnes

Dabas zinātnes

Jau paši pirmatnējie cilvēki, sāka iegūt zināšanas par to, kas atrodas un kas notiek viņiem apkārt. Cilvēcei attīstoties, ar laiku šo zināšanu kļuva aizvien vairāk. Cilvēki centās pēc iespējas labāk iepazīt apkārtējo vidi un pasauli. Tā pakāpeniski radās un sāka attīstīties dažādas zinātnes. Viena zinātne var pētīt dabu, cita – cilvēku dzīvi, viņu garīgo pasauli, vēl citas zinātnes var pētīt ekonomiku, vēsturi, kultūru u. t. t.

Zinātnes, kuras pēta dabu tiek sauktas par dabas zinātnēm. Tās pēta dabu, dabas parādības, dzīvās radības u. t. t.

Dabas zinātnes.

Astronomija.

Šīs zinātnes nosaukums ir cēlies no grieķu vārda “astro” – zvaigzne un “nomos” – likums.
Astronomija ir zinātne par debesu ķermeņiem, to izcelsmi, uzbūvi, sastāvu un to kustību kosmosā.

Viss, kas ir saistīts ar kosmosu, zvaigznēm, planētām, mums liekas ļoti noslēpumains. Mēs, tik tiešām, to visu varam uzskatīt par visnoslēpumaināko dabas daļu, jo pat mūsdienu zinātne, bieži vien nav spējīga sniegt atbildes uz tiem jautājumiem, kuri mūs ļoti interesē.
Ja runājam par kosmosu, par visumu, tad katrs no mums, ne vienu reizi vien ir lūkojies uz tālajām, apburošajām debesīm un sajutis sevi, visu cilvēci un zemi, kā mazu daļiņu no milzīgās, neaptveramās pasaules. Astronomija jau ir veikusi daudz pētījumu, atklājusi daudz noslēpumu un joprojām turpina pārsteigt mūs ar arvien jauniem atklājumiem.

Fizika.

Tulkojumā no grieķu valodas vārds “fizis” nozīmē daba.

Fizika ir zinātne, kura pēta visdažādākās dabas parādības. Ar daudzām šīm parādībām, mēs sastopamies ikdienā. Tā ir elektrība, gaisma, skaņa, dažādu ķermeņu pārvietošanās, to uzsilšana un atdzišana. Tieši fizika ir tā zinātne, kura mēģina mums atbildēt uz jautājumiem: “kā rodas zibens?”, “kāpēc ducina pērkons?”, “kur rodas atbalss?”, “kas ir varavīksne? “. Fizika ir zinātne, kura ir spējīga izskaidrot ne tikai dabas parādības, kuras mēs novērojam dabā, tā ir zinātne uz kuras balstās tehnikas attīstība. Ja nebūtu fizikas, nebūtu iespējams izgudrot automašīnu, lidmašīnu, ledusskapi, datoru u. t. t., grūti būtu iedomāties mūsu dzīvi bez fizikas.

Ķīmija.

Ķīmija ir zinātne par vielām un to pārvērtībām.

Jūs jau zināt, ka dažādi ķermeņi sastāv no dažādām vielām. Ūdens, skābeklis, ogļskābā gāze, cukurs, vārāmais sāls, ciete – tās ir vielas un mūsdienās to ir ļoti daudz – vairāki miljoni. Katrai vielai ir savas īpašības. Konkrētos apstākļos, vielas var mainīt stāvokli jeb viena viela, pārvērsties citā vielā.

Ģeogrāfija.

Tā ir vēl viena zinātne par zemi.

Ģeogrāfija apraksta mūsu planētu – kontinentus, okeānus, jūras, ezerus, upes, līdzenumus, kalnus, valstis un pilsētas, ciemus un sādžas. Tā stāsta, kā uz mūsu zemes ir radušās pilsētas, kā tajās dzīvo cilvēki un ar ko viņi nodarbojas.

Bioloģija.

Bioloģija ir zinātne par dzīvo dabu.

Mēs nevaram iedomāties savu planētu bez dzīvajām radībām, kuras te dzīvo. To daudzveidība ir apbrīnojama: baktērijas, sēnes, augi, dzīvnieki un tās apdzīvo visu mūsu planētu. Mēs paši – esam dzīvās dabas sastāvdaļa. Bioloģija sniedz atbildes uz ļoti daudziem jautājumiem, piemēram, kādas dzīvās radības dzīvo uz zemes, cik daudz to ir, kā darbojos ķermenis, kā vairojas organismi, kā tie ir saistīti ar nedzīvo dabu.

Ekoloģija.

Ekoloģija tā ir zinātne par organismiem, kuri ir saistīti savā starpā un ar apkārtējo vidi, par cilvēka un dabas mijiedarbību.

Ekoloģija radās, kā viena no bioloģijas zinātnes nozarēm, bet tagad par to runā, kā par atsevišķu zinātni. Par ekoloģiju tagad tiek runāts ļoti daudz, jo izrādījās, ka mūsu mājas, mūsu planēta ir briesmās. Lai pasargātu planētu no draudošajām briesmām, katram cilvēkam, kaut mazliet ir jābūt pazīstamam ar ekoloģiju.